NowościPodstawyĆwiczeniaMultimediaAkademiaSklepWasze praceKontakt

 

Dziś naszym gościem jest pan Krzysztof Dowhań trener bramkarzy Legii Warszawa

Moje442.pl

Panie Krzysztofie czy ma już Pan następcę Janka Muchy? Czy jest już jakiś plan zastąpienia bramkarza Legii, który latem odchodzi do Evertonu?

KD

Janek dał nam trochę czasu do czerwca a w zasadzie do połowy maja kiedy skończy się liga. Do tego czasu  jest jeszcze z nami. Powiem szczerze, że myślę już nad tym kto może Go zastąpić ale nie chciałbym jeszcze mówić kto to będzie.

Moje442.pl

OK.

Jak by tak stworzyć takiego fantastycznego bramkarza jakie cechy by Pan wybrał spośród bramkarzy, których do tej pory Pan szkolił czyli Artura Boruca, Łukasza Fabiańskiego, Jana Muchy?

KD

Myślę, że Artur przede wszystkim mocna psychika, poza oczywiście wyszkoleniem technicznym i taktycznym. Jest to jego bardzo ważna cecha. Potrafi się zmobilizować i skoncentrować na te ważne mecze. Oczywiście zdarzały mu się błędy w meczach ale jest to wkalkulowane w wykonywanie tego zawodu.

Z kolei Fabian jest bardzo wszechstronnie przygotowany. Według mnie jeden z „najładniej” grających bramkarzy. Pod względem stylu gry w bramce prezentuje się bardzo dobrze. Janek Mucha jest z kolei niesamowicie skuteczny. Doskonały refleks szczególnie w strzałach z bliska. Myślę, że jest to u Janka cecha bardzo ważna. Potrafi przy tym kierować defensywą drużyny.

Moje442.pl

Przy szkoleniu bramkarzy, w którym momencie powinno się ich zacząć trenować indywidualnie? Aplikować treningi inne niż pozostali gracze drużyny.

KD

W tej chwili dzieci zaczynają wcześnie. Już 6-7 latkowie zaczynają grać w piłkę. W tym wieku nie ma jeszcze podziału na poszczególne formacje a szczególnie na wyróżnienie bramkarza. Ja myślę, że optymalnym wiekiem gdzie należy już w formie zabawy aplikować troszeczkę inny trening bramkarzom to 10-12 lat. Oczywiście musi się to odbywać w formie zabawy z piłką gdyż dzieci szybko się nudzą i trzeba je zainteresować. Nawet pracując z seniorami to bywają takie treningi, że każdy robi co innego. Jeden robi takie ćwiczenie inny coś innego. Jednak z drugiej strony zauważyłem, że kiedyś takich treningów indywidualnych dla bramkarzy było więcej niż dziś. Teraz nowoczesna piłka wymaga tego, że bramkarz musi trenować z zespołem. To jest tak zwany trening indywidualny wiązany. Część zajęć np. 45 min- 1 godzina ja mam z nimi indywidualnie a później idą do zespołu. Oczywiście są też zajęcia, że mam ich tylko dla siebie ale najwięcej jest takich właśnie indywidualnych wiązanych.

Moje442.pl

A na siłowni również bramkarze pracują inaczej?

KD

Tak oczywiście. Bramkarze mają swój program treningowy siłowy, który realizujemy podczas obozu przygotowawczego a później podczas całego sezonu startowego. Oczywiście jest inna forma. Zaczynamy od uwag prof. Trzaskomy najpierw lokalna wytrzymałość siłowa, później siła i dopiero przechodzimy do mocy- to co decyduje o grze bramkarza szybki start i dynamika. Jak się nie zrobi tego od początku po kolei to później jest ciężko.

Moje442.pl

To generalnie mocniejsze klatki mają bramkarze czy napastnicy?

 

KD

Generalnie trudno jest powiedzieć czy mają mocniejsze klatki. Bramkarz musi być szybki, dynamiczny ale nie może być z kolei napakowany bo wtedy zatraci koordynację ruchową.

Moje442.pl

Jak wygląda taki trening bramkarza?

KD

20 minut biegowej rozgrzewki ogólnorozwojowej. Rozbieganie z piłkami, stretching, rozgrzanie barków, rozciąganie, zwinność- przewroty. Rozgrzewkę kończę ćwiczeniami przygotowującymi do chwytu z upadkiem czyli chwyt w siadzie, w klęku, z pozycji wysokiej, dołem. Później starty z różnych pozycji zakończone padem ok. 6-10 minut, Ćwiczenia udoskonalające grę nogą –część wewnętrzna plus proste podbicie. Część główna to dwa ćwiczenia. One zajmują 20-25 minut. Na koniec uderzenie z różnych pozycji. Z półwoleja, z ziemi po 10 i to jest koniec.

Moje442.pl

A ile jest takich treningów dziennie?

KD

Różnie. Opisany przeze mnie to jest typowy trening z okresu startowego. Tak jak się zaczyna liga i w końcówce okresu przygotowawczego. W pierwszym okresie przygotowawczym pracujemy nad siłą, wytrzymałością ogólną czyli tak zwaną wytrzymałością tlenową. Trzeba zrobić trochę wytrzymałości specjalnej, której ja później w sezonie nie robię bo jest to bardzo obciążające. Z kolei trzeba ją zrobić aby bramkarze zanosili trening. Dla nich trening strzelecki, który jest raz w tygodniu jest takim treningiem wytrzymałości specjalnej. Jak broni 4 razy pod rząd co w meczu rzadko się trak zdarza ale bramkarz musi być na to przygotowany. Ja dużą uwagę w treningach zwracam na koordynację. Pamiętam jak kiedyś Maciek Szczęsny mówił, że jak nie zrobiliśmy koordynacji to on jest taki jakiś kwadratowy.

Moje442.pl

Na co trener powinien zwrócić uwagę wybierając bramkarza z pośród grupy 20-30 chłopców w wieku 10-12 lat. Jakie cechy taki chłopak powinien już posiadać?

KD

Generalnie to jest tak, że niektórzy się garną do gry w bramce ale jeśli chodzi o cechy to na pewno warunki fizyczne. Już w takim wieku chłopcy wyróżniają się wzrostem. Oprócz tego dla mnie ważną sprawą jest ogólna sprawność fizyczna czyli umiejętność poruszania się, predyspozycje ruchowe. Atrybuty techniczne można wyćwiczyć w późniejszym terminie a z koordynacją ruchową jest już gorzej.

Moje442.pl

Szkolił Pan świetnych bramkarzy, pomagał im Pan odnosić sukcesy. Artur Boruc, Łukasz Fabiański teraz Janek Mucha. Jaka jest recepta na odniesienie sukcesu bo wiele osób jest pod wielkim wrażeniem Pana pracy.

KD

Przede wszystkim ciężka praca. Wbrew pozorom to nie jest łatwa pozycja. Wiadomo, że wymaga od człowieka szczególnych predyspozycji- szczególnie psychicznych- odporności na stres. Dla mnie jest to sport indywidualny w grze zespołowej. Ja zawsze powtarzam, że to co osiągnęli to jest ich zasługa. Oni muszą chcieć. Ustalamy pewne warunki współpracy. Ja mam swoje propozycje, jeżeli oni na to przystaną to osiągają sukces.

Moje442.pl

Jak pracować nad koncentracją? Czy to sami zawodnicy muszą nad nią pracować czy ma Pan jakieś swoje metody jak zachować skupienie przez cały mecz? Szczególnie ze słabszym przeciwnikiem gdzie tych strzałów pada bardzo mało.

KD

Sporo rozmawiamy ale sama rozmowa niewiele da. Człowieka trzeba ukierunkować aby czuł się wewnętrznie mocny. Kiedy czuje się mocny i dobrze przygotowany wtedy będzie mu łatwiej z koncentracją.

Moje442.pl

Jaką generalną radę mógłby Pan przekazać trenerom piłki odnośnie szkolenia?

KD

Żeby mieli dużo cierpliwości. Ta praca szczególnie z dziećmi tego wymaga. Aby się nie zniechęcali. Muszą na to spojrzeć z takiej strony, że są to dzieci i nie wolno przenosić powielać wzorów i treningów seniorskich. Trzeba pracować zupełnie inaczej. Dzieci trzeba najpierw czegoś nauczyć aby później od nich wymagać. Najczęstszym błędem jest to, że ci którzy pracują z młodzieżą chcą zrobić to samo co z dorosłym zawodnikiem. A tam trzeba jak coś nie wychodzi taki złożony ruch rozłożyć na części. Na przykład chwyt z upadkiem- proste ćwiczenie i nie idzie. Trzeba znaleźć dlaczego tak się dzieje. Robić dane ćwiczenie po kawałku a potem złożyć to w całość.

Moje442.pl

Dziękujemy bardzo za spotkanie

KD

Bardzo proszę i pozdrawiam.

 

 
 

 

 

Szkółka młodzieżowa Szachtaru Donieck

 

„Moim najważniejszym zadaniem jest założenie tutaj szkółki, która nie będzie zależna ode mnie. Oznacza to, że ważne jest odpowiednie uświadomienie trenerów".

 

 

Wenger uderza w rywali

Manager Arsenalu Arsene Wenger twierdzi, że  Manchester City i Chelsea zarządzają klubem w “najprostszy sposób”

  
 

 

 

Krzysztof Dowhań

 

Część główna to dwa ćwiczenia. One zajmują 20-25 minut. Na koniec uderzenie z różnych pozycji. więcej...

Ancelotti: Abramovich lubi styl niebieskich

Trener Chelsea Carlo Ancelotti twierdzi, że w końcu stworzył Romanowi Abramovich drużynę, która gra w stylu, jakiego oczekuje

Pressing

Współczesna piłka nożna stała się grą o coraz bardziej ograniczonej przestrzeni i czasie