NowościPodstawyĆwiczeniaMultimediaAkademiaSklepWasze praceKontakt

 

TRENINGI TECHNICZNE

Ćwiczenie Crossów i Strzałów z Pierwszej Piłki


 

Ustawienie

Bramkarz zajmuje miejsce w wymiarowej bramce ligowej.

Przydziel funkcje atakujących oraz skrzydłowych i bocznych obrońców jako podających piłki po lewej i prawej stronie pola karnego. Pozostali gracze ustawiają się w trzech liniach po środku boiska, żeby następnie wbiec w pole karne.

Polecenia

Na komendę trenera zawodnik z prawego skrzydła biegnie z piłką do linii końcowej i podaje w pole karne na odległość 6-12 metrów od bramki. Zawodnicy stojący w 3 liniach biegną łukiem w kierunku bramki i atakują na wysokości lewego słupka, środka i prawego słupka. Ich zadaniem jest jak najszybsze zdobycie gola. Jeśli uderzenie nie zostaje oddane natychmiastowo, albo zawodnik przyjął piłkę tyłem do bramki, piłka powinna zostać zagrana do środka na innego wchodzącego zawodnika, który odda uderzenie z pierwszej piłki.

Zmiany

W ćwiczeniu można wprowadzić na pole karne pasywnych obrońców (lub wykorzystać mur przenośny, który będzie symulował obrońców w polu karnym). Jeśli nie będzie przysparzało to większych problemów obrońcy mogą aktywnie bronić dostępu do bramki.

Uwagi Trenerskie

§         Skrzydłowi muszą dotrzeć z piłką do linii końcowej boiska tak szybko jak potrafią, żeby uprzedzić nadbiegających  piłkarzy atakujących bramkę, podają piłkę - cross w stronę środka boiska

§         Napastnicy muszą wbiegać w tempo łukiem tak, żeby móc uderzyć z pierwszej piłki z pozycji na 6 –12 metrów przed bramką.

§         Należy wykończyć akcję dowolnym uderzeniem z pierwszej piłki, w przypadku braku takiej możliwości odegrać piłkę do jednego z 2 pozostałych atakujących zawodników, aby ten oddał strzał z pierwszej piłki.

Drybling 1 na 1

Te ćwiczenie pozwala trenerowi skoncentrować się na umiejętności napastnika do dryblowania i minięcia obrońcy. W tym ćwiczeniu trener powinien zwrócić na sposób w którym napastnicy zbliżają się do obrońcy. Napastnik musi zmienić kierunek i kończy zwód przyspieszeniem. Te ćwiczenie pozwala początkującym nabrać pewności siebie w mijaniu obrońców.

Ustawienie

Ustaw obrońców i napastników naprzeciwko siebie w odległości 7-10 metrów.

Polecenia

Obrońcy podają do nogi piłkę napastnikom i przesuwają się o 1 krok w stronę napastników, ale ich nie atakują. Napastnik powinien opanować piłkę, zbliżyć się do obrońcy, zrobić zwód, zmienić kierunek piłki i nabrać przyspieszenia tak, żeby pozbyć się obrońcy. Należy przekazać, że w tym momencie ćwiczenia zawodnik jest pasywny i nie próbuje odebrać piłki podczas zwodu, pozostaje jedynie przeszkodą na drodze.

Modyfikacje

 • Pozwól obrońcom użyć lekkiej presji na napastnikach poprzez zrobienie wykroku w stronę napastnika w momencie wykonywania przez niego zwodu.

 Uwagi trenerskie

 • Dobra kontrola piłki

 • Zbliżenie się do obrońcy z odpowiednią prędkością i kontrolą

 • Upewnij się, że napastnik drybluje bezpośrednio w stronę obrońcy

 • Niech atakujący zamarkuje zagranie, zrobi krok nad piłka, balans ciałem, zamarkuje strzał albo patrzy się innym kierunku niż ten w którym będzie poruszać się z piłką.

 • Zmiana kierunku po zamarkowaniu ma pomóc w ucieczce obrońcy.

5 na 5 Gra z dryblingiem

5 na 5 gra z dryblingiem pozwala w realistycznych warkunkach skupić się na poprawianiu umiejętności dryblowania. Z powodu dużej liczby graczy na małym polu zawodnicy są zmuszeni do podjęcia decyzji dryblować, podawać czy strzelać.

Ustawienie

Stwórz boisko o wielkości 30X40 metrów. Podziel zawodników na 2 drużyny po 5 piłkarzy + bramkarz. Ustaw małą bramkę na każdej z linii bramkowej (może być z plastikowych kołków). 

Polecenia

Piłkarze grają 5 na 5 z zastrzeżeniem, że zawodnik atakujący z piłką musi ograć obrońcę zanim poda albo strzeli. Te ograniczenie zachęci atakujących do dryblingu i poddaniu presji obrońców

Modyfikacje

Znieś ograniczenia i zagraj normalną grę 5 na 5

Uwagi Trenerskie

 • Zachęcaj atakujących do dryblowania obrońców

 • Przypomnij piłkarzom o odpowiednim zbliżaniu się do obrońcy; zmiana kierunku i tempa

 • Piłkarze muszą szybko podejmować decyzję dryblować, podawać czy strzelać.

Trening strzelecki

Ćwiczenie ma na celu skoncentrowanie się na strzelaniu i wykańczaniu akcji

Ustawienie

Stwórz małe boisko, wielkością porównywalne do pola karnego (18X44 metra) i oznacz środek pachołkami. Oznacz linie boczne zwężając pole w stronę bramki. Podziel zawodników na 4 obrońców i 2 napastników na każdej połówce. Piłkarze są przypisani do sektora w których zostali początkowo ustawieni. Dodatkowe piłki powinny zostać ustawione przy każdej z bramek co umożliwi szybkie wznawianie gry.

Polecenia

Zadaniem obrońców jest strzelenie bramki z własnej połowy. Napastnicy powinni szukać możliwości oddania strzału z dobitki w przypadku odbicia  piłki przez bramkarza. Jeśli bramkarz złapie piłkę powinien natychmiast podać do swoich obrońców ich zadaniem jest kontynuowanie gry. Jeśli strzelona piłka wyleci poza boisko bramkarz natychmiast wznawia grę jedną z piłek, które ma ustawione na zewnątrz bramki przy słupku. Piłkarze powinni być zachęcani do jak najczęstszego oddawania strzałów nawet z teoretycznie słabej pozycji i ograniczenia ilości dotknięć piłki. Napastnicy czyhają na każdą piłkę odbitą przez bramkarza przed siebie.

Modyfikacje

Wprowadź ograniczenie liczby dotkięć piłki. Pozwól obrońcom na 3 dotknięcia, napastnikom nakaż grę z pierwszej piłki. To zachęci do częstszego oddawania strzałów i zwiększy ilość okazji.

Uwagi Trenerskie

 • Piłkarze powinni zostać poinstruowani, że w ćwiczeniu należy oddawać jak najwięcej strzałów na bramkę

 • Napastnicy powinni wiedzieć, że muszą śledzić każdy strzał obrońcy i wywierać presję na bramkarzu

 • Liczba dotknięć piłki powinna być jak najmniejsza, liczba oddanych strzałów jak największa

1v1v1 Trójkąt

Te ćwiczenie koncentruje się na ataku przy mniejszej ilości zawodników i zachęci piłkarzy do dryblingu, brania na siebie zawodnika i szukania sobie drogi do bramki . W obronie, te ćwiczenie zachęca piłkarzy do dobrego przeglądu pola i zaatakowania dryblującego przeciwnika.

Drill DiagramUstawianie

Pole gry w kształcie trójkąta.  Ustaw trzy 2 metrowe bramki w każdym rogu około 15 – 20 metrów od siebie. Mamy 3 graczy z czego każdy pilnuje swojej bramki. Każdy piłkarz może strzelić do dowolnej z dwóch pozostałych bramek.

Polecenia

Bramki muszą być zdobyte po dryblingu. To zachęci atakującego do kiwania się i znalezienia się za obrońcą żeby strzelić bramkę. 

Modyfikacje

Usuń bramki i postaw zamiast nich największy z pachołków. Poinstruuj piłkarzy, że mają przewrócić pachołek, żeby zdobyć bramkę. To spowoduje, że piłkarze będą się uczyć dokładnych podań.

Uwagi Trenera

*Zachęcaj atakujących zawodników, żeby szli z piłką na zawodnika z prędkością,

*Upewnij się, że zawodnicy wybierają bramkę na którą najprościej jest im zaatakować.

*W obronie zachęcaj piłkarzy do analizowania swojej pozycji i szybkiej transformacji po odbiorze piłki i natychmiastowej gry w ataku.

Gra 5v5 Drybling

Ta gra piłkarska 5v5 jest realistyczna grą, która pozwala się skoncentrować na poprawie dryblingu. Ponieważ graczy jest tak wielu zawodnicy są zmuszeni do podejmowania decyzji dryblować, podać czy strzelać.

Ustawienie

Stwórz pole gry o wymiarach  30 m x 40 m. Podziel na dwie drużyny po 5 piłkarzy i 1 bramkarz. Postaw bramki naprzeciwko siebie na obu liniach końcowych. 

Polecenia

Piłkarze grają 5v5 z zastrzeżeniem, że atakujący piłkarz z piłką musi najpierw przejść obrońcę zanim strzeli lub poda. Ta zasada zachęci napastników do pojedynków 1v1  .

Modyfikacje

Usuń nakaz przejścia obrońcy przed strzeleniem lub podaniem i zagraj regularne 5v5.

Uwagi Trenera

 • Zachęcaj piłkarzy z piłką do przejścia obrońcy

 • Przypominaj piłkarzom, żeby się dobrze się ustawiać, zmieniać kierunek i tempo

Piłkarze muszą myśleć szybko i szybko podejmować decyzje przejść obrońcę, strzelać czy podać.

Indywidualny zwycięzca

Jednym z najbardziej interesujących pomysłów, wynikającym z inicjatywy MSYSA Dutch Weeks jest festiwal 4na4 z indywidualnym zwycięzcą. Polega to na tym, że gracze przewijają się przez różne drużyny, rozgrywając krótkie mecze. Każdemu zawodnikowi przypisywane są punkty za występ. Punkty są oczywiście sumowane, a piłkarz który zdobędzie ich najwięcej wygrywa.

System ten zapewnia stałą rywalizację podczas gry. Dzieci uczestniczą w tym, aby wygrywać ale jedna czy dwie porażki ich drużyny nie oznaczają ostatecznej klęski. Trener ma ciągły wgląd na tabelę punktową i może ustalać skład drużyn wedle swojego uznania.

Zasady:

·        Czas: 10-12 minut na mecz.

·        Liczba graczy: 4na4. Ewentualnie 3na3 lub 5na5.

·        System punktowania. Członek zwycięskiej drużyny dostaje 10 punktów, plus 1 punkt za każdą strzeloną bramkę.  Członek przegranej drużyny dostaje tylko 1 punkt za każdą strzeloną bramkę. W przypadku remisu członkowi obu drużyn dostają po 5 punktów, plus po jednym za każdą strzeloną bramkę.

·        Wznowienie gry następuje poprzez wykop z miejsca, w którym piłka opuściła pole gry.

Organizacja:

·        Ustal wystarczającą liczbę boisk, biorąc pod uwagę ilość graczy. Wyraźnie oznacz bramki. Na poniższym przykładzie mamy dwa boiska, które starczają w sumie na 16 zawodników.

·        Trener ustala składy.

·        Potrzebne są znaczniki oraz piłki.

·        Piłkarze sami sobie sędziują.

·        Na sygnał trenera rozpoczynają się wszystkie mecze. Na jego sygnał także się kończą.

·        Gracze zgłaszają wynik trenerowi tuż po zakończeniu spotkania.

Trenowanie. Trener powinien powstrzymywać się od udzielania zbyt wielu rad. Chodzi bowiem o to, aby dzieci same nauczyły się organizować, rozwiązywać piłkarskie problemy oraz brać na siebie odpowiedzialność za grę. Największą zaletę tej metody widzimy wtedy, gdy dzieci grały już parę razy i wiedzą czego oczekiwać.

 

Na tym przykładzie widać, jak mogą być podzielone boiska tak, aby dzieci same mogły się organizować. Znaczniki znajdują się przy bramkach A oraz C i zespoły po tej stronie będą zaczynać.

Konkretny przykład.

W tym turnieju wzięło udział 16 graczy i rozgrywki podzielono na 5 kolejek. Poszczególne wyniki były następujące:

Kolejka I

Kolejka II

Kolejka III

Kolejka IV

Kolejka V

AvsB

CvsD

AvsB

CvsD

AvsB

CvsD

AvsB

CvsD

AvsB

CvsD

3-2

1-1

3-0

2-2

1-2

1-2

0-2

2-3

1-3

0-2

W pierwszej kolejce zespół A zdobył 13 punktów, zespół B 2 punkty, a zespoły C i D po 6 punktów. Po drugiej kolejce punkty są dodawane i zapisywane w tabelce. Zaleca się, aby nie mówić graczom o bieżącej punktacji tak, aby cały czas starali się z całych sił.

Forma wielu gier.

Kolejna forma turnieju wykorzystuje podobny system rotacji, ale tym razem różne mecze rozgrywane będą z różnymi zasadami. Ważnym jest, by każdy zawodnik znał zasady poszczególnych rozgrywek. Jeśli tak też jest, szybko można przejść do rozpoczęcia zawodów. Nie ma sensu poświęcać dodatkowego czasu na tłumaczenie zasad. W załączonym przykładzie 43 zawodników gra w piłkę na jednym boisku. Jest to wartościowe wykorzystanie czasu i przestrzeni. Gdy dwie drużyny o zbliżonych umiejętnościach dzielą boisko podczas treningu, to mają one okazje albo do regularnych ćwiczeń, albo do rozegrania meczu towarzyskiego. Jeśli zaplanujesz rozgrywkę w odpowiedni sposób i poświęcisz temu trochę czasu, to mogę zapewnić, że efekt będzie bardzo szybko widoczny.

Ćwiczenie na dośrodkowania i wykończenie

To ćwiczenie na dośrodkowania i wykończenie skupia się na atakowaniu w obrębie pola karnego. Chodzi w nim przede wszystkim o podszlifowanie dośrodkowań oraz strzałów (zarówno nogą jak i głową).

Drill Diagram

Ustawienie

Wyobraź sobie 5 linii, umieszczonych wzdłuż boiska około 5 metrów za polem karnym. Dośrodkowujących graczy umieść na dwóch zewnętrznych liniach, a atakujących graczy na trzech środkowych liniach. Piłkarzom ustawionym na środkowych liniach nakaż, aby skupiali się na atakowaniu konkretnego punktu bramki (Np. bliższy lub dalszy słupek).

Instrukcje

Niech jeden z zawodników z wewnętrznych stanie na początku linii, twarzą do dośrodkowującego stając się tym samym podającym. Dośrodkowujący zagrywa piłkę do podającego, a ten mu ją odgrywa. Następnie dośrodkowujący biegnie z piłką w stronę narożnika boiska, po czym zagrywa w pole karne, w kierunku środkowych graczy. Następnie dośrodkowujący staje się podającym i całe ćwiczenie jest powtarzane. Sytuacja wygląda tak samo z drugiej strony boiska.

Modyfikacje

 • Każde zagranie wykonuj na jeden kontakt

 • Wśród środkowych zawodników dodaj obrońców, aby wytworzyć presję

 • Określ jak ma wyglądać wykończenie (tylko główką, lub same woleje)

 • Nakaż dośrodkowującym wykonywanie tylko niskich zagrań

 • Nakaż dośrodkowującym wykonywanie tylko wysokich zagrań

Uwagi dla trenera

 • Skup się na poprawnym ustawieniu ciała graczy dośrodkowujących. Upewnij się, że ich biodra skierowane są przodem do środka pola.

 • Upewnij się, że atakujący są odpowiednio zgrani w czasie.

 • Atakujący powinni być ustawieni tuż przed bramką, skupieni na tym, aby pokonać bramkarza.

Gierka z mniejszą ilością zawodników, poprawiająca strzał i wykończenie.

 

Ustawienie

Stwórz małe pole, o wymiarach podobnych do pola karnego (18x44 metry) i zaznacz środek tego pola pachołkami. Niech każda z bocznych linii zwęża się stopniowo w stronę bramki, aby uniknąć kątów, nie odpowiednich do oddania dobrego strzału. Na każdej połowie musi znajdować się 4 obrońców i 2 napastników. Dodatkowe piłki powinny znajdować się tuż przy liniach bocznych, aby umożliwić szybkie wznowienie gry.

Instrukcje

Obrońcy mogą oddawać strzały tylko z własnej połowy, a zadaniem napastników jest ich blokowanie oraz odbijanie. Jeśli piłka trafia w ręce bramkarza, to szybko zagrywa on do obrońców. Jeśli strzał wyląduje obok bramki, to bramkarz także musi szybko wznowić grę, używając jedną z dodatkowych piłek, leżących koło bramki. Gracze powinni oddawać uderzenia z dystansu oraz ograniczać liczbę podań. Napastnicy powinni traktować każdą odbitą w ich stronę piłkę, jako sytuację strzelecką.

Wariacje

Wprowadź ograniczenie dotyczące liczby kontaktów z piłką. Obrońcy mogą wykonać tylko 3 kontakt, a napastnicy tylko 1. Wymusi to na nich podejmowanie szybkich decyzji.

Uwagi dla trenera

 • Gracze powinni oddawać jak najwięcej strzałów

 • Napastnicy powinni pamiętać o wykorzystywaniu każdej nadarzającej się okazji do oddania strzału, muszą śledzić lot piłki i być gotowym na dobitki

 • Liczba kontaktów z piłką powinna być ograniczona, aby gracze podejmowali szybkie decyzje.

Piłki przelatujące nad polem karnym

To ćwiczenie skupia się na podcinaniu, przyjmowaniu piłki oraz strzelaniu w obrębie pola karnego. Jeśli chcesz, by twój zespół czuł się pewniej w obrębie pola karnego, to poniższe ćwiczenie jest w sam raz dla ciebie.

Ustawienie

Podziel zespół na 3 równe linie. Grupa A stoi w jednym z narożników pola karnego, blisko linii końcowej boiska. Ci zawodnicy powinni być zaopatrzeni w dużą ilość piłek. Grupa B stoi w przeciwnym narożniku pola karnego, także blisko linii końcowej boiska. Natomiast Grupa C stoi przy półkolu pola karnego. Potrzebny jest także bramkarz.

Instrukcje

Pierwszy z zawodników z grupy A zagrywa górną piłkę wzdłuż bramki, do grupy B, która przyjmuje ją do ziemi i podaje do grupy C. Któryś z zawodników z grupy C oddaje wtedy strzał. Piłkarze powinni stale wymieniać się pomiędzy poszczególnymi grupami.

Wariacje

 • Określ limit kontaktów z piłką (Np. na jeden kontakt)

Uwagi dla trenera

 • Skup się na jakości górnych piłek, przyjęć oraz strzałów. Gracze powinni nauczyć się pewności siebie, stojąc tuż przed bramką i skupić na wykończeniu.

4 na 3 Atak vs. Obrona

Ponieważ napastnicy mają przewagę liczebną, powinni nauczyć się ją wykorzystywać tak, aby kończyć akcję celnym uderzeniem.

Drill Diagram

Ustawienie

Ustaw pole z jedną bramką, o wymiarach 30x30 metrów. Trener wybiera 3 obrońców, dając im ten sam kolor znaczników. Piłka jest po stronie atakujących. Zadaniem bramkarza jest nie dopuszczenie do straty gola.

Instrukcje

Poinstruuj atakujących tak, aby wykorzystali swoją przewagę liczebną.

Atakujący powinni poruszać się z piłką w stronę bramki, szukając niekrytych zawodników i dziur w obronie.

Obrońcy powinni próbować przełamać atak i uczyć się tego, w jaki sposób kryć przeciwników, gdy ci są w przewadze liczebnej. Aby zakończyć atak, obrońcy muszą podać piłkę trenerowi. Trener powinien wtedy oddać piłkę z powrotem atakującym.

Modyfikacje

 • Zwiększ liczbę napastników (lub zmniejsz liczbę obrońców), jeżeli mają oni mało okazji strzeleckich.

 • Zmniejsz liczbę napastników (lub zwiększ liczbę obrońców), jeżeli mają zbyt dużo okazji strzeleckich.

Uwagi dla trenera

Ofensywne:

 • Często zmieniaj stronę ataku podaniami na drugie skrzydło, aby wyprowadzić obrońców z równowagi.

 • Graj szybko zarówno fizycznie (1, góra 2 kontakty) oraz mentalnie (każde zagranie musi być przemyślane).

 • Miej pewność, że zawodnicy przeprowadzają ataki w odpowiednim momencie.

Defensywne:

 • Spowalniaj grę i utrzymuj piłkę przed linią obrony.

 • Szybko wywołuj presję i nie pozwalaj na to, aby za obrońcami była wolna przestrzeń.

Gra poprawiająca dośrodkowania, polegająca na atakowaniu linii końcowej

To ćwiczeniu skupia się na atakowaniu z linii końcowej oraz boków i zagrywaniu piłki w pole karne. Jest to świetna gra poprawiająca umiejętność dośrodkowań, izolująca bocznych zawodników i zmuszająca ich do wykonywania zagrań, adresowanych tuż przed bramkę.

Drill Diagram

Ustawienie

Użyj tylko połowy boiska, drugą bramkę przesuń na linię wyznaczająca połowę boiska. Używając ok. 10 pachołków wyznacz wzdłuż każdej linii bocznej szeroki na 10 metrów pas, biegnący wzdłuż boiska. Obie drużyny będą miały po 4 zawodników wewnątrz pola, po jednym w lewym i po jednym w prawym kanale oraz po bramkarzu. Zapasowe piłki powinny znajdować się za bramkami.

Instrukcje

Poinstruuj graczy tak, aby grali system 4na4 wewnątrz pola i 1na1 w lewym i  prawym kanale.

Piłka musi być zagrana z kanału, aby zdobyć bramkę.

Gdy piłka znajduje się w kanale, zawodnicy będący wewnątrz niego powinni rozgrywać pojedynki 1na1, dopóki któryś z piłkarzy nie przedrze się do ofensywnego końca kanału. W tym momencie obrońcy powinni pozwolić na dośrodkowanie. Czterej środkowi zawodnicy stają przy bliższym i dalszym słupku oraz starają się udzielać wsparcia, zakańczają sytuację oddaniem strzału.

Modyfikacje

 • Zmniejszaj lub zwiększaj ilość zawodników grających w środku.

 • Używaj podań na ścianę, nieoczekiwanych przejęć piłki oraz manewru zazębiania się.

 • Wymieniaj graczy znajdujących się w kanale, tak aby każdy zawodnik miał okazję do gry na każdej pozycji.

Uwagi dla trenera

 • Pilnuj dobrych dośrodkowań z boków. Musisz wiedzieć, kiedy zagrać po ziemi, kiedy lekko podciąć, a kiedy zagrać górą.

 • Miej pewność, że atakujący biegną odpowiednio szybko i w odpowiednim czasie.

Szukanie kluczowego zawodnika

To ćwiczenie zaprojektowane jest tak, aby zachęcić pomocników i obrońców do szukania oraz zagrywania do kluczowych zawodników.

Ustawienie

Stwórz duże pole do gry, o wymiarach ok. 40x40 metrów (możesz dostosować wymiary do ilości i wieku zawodników), a następnie podziel swoją drużynę na dwa zespoły. Następnie każdy z nich musi stworzyć pole o wymiarach 10x10 metrów tam, gdzie normalnie powinna znajdować się bramka rywali, a następnie umieścić w nim swojego kluczowego zawodnika.

Instrukcje

Drużyna dostaje punkt wtedy, kiedy jest w stanie utrzymać się w posiadaniu piłki i wykona zagranie do swojego kluczowego zawodnika, znajdującego się w polu o wymiarach 10x10 metrów. Ten zaś musi przyjąć piłkę.

Modyfikacje

 • Powiększ pole dla kluczowego zawodnika i dla utrudnienia umieść w nim obrońcę.

Uwagi dla trenera

 • Upewnij się, że gracze będą podnosić swoje głowy, aby szybko dostrzec kluczowego zawodnika.

 • Upewnij się, że gracze będą zagrywali do kluczowego zawodnika jak najszybciej. Pamiętaj jednak o różnicy między „piłką kopaną”, a szybkim graniem. Upewnij się, że zagranie będą przemyślane, a nie przypadkowe.

Pojedynek 1na1 i strzał na bramkę 

Ćwiczenie to jest idealne, jeśli chcesz poćwiczyć strzelanie bramek. Skupia się na pokonaniu ostatniego obrońcy, utrzymaniu się przy piłce oraz wykończeniu w postaci celnego uderzenia.

Ustawienie

Wewnątrz pola karnego stwórz pole o wymiarach 12x5 metrów i zaangażuj jednego obrońcę. Potrzebujesz także bramkarza. Ustaw pachołek w odległości 7-8 metrów od pola. Jest to punkt w którym zawodnicy rozpoczynają swój bieg.

Instrukcje

Zadaniem obrońcy jest powstrzymanie napastnika, bez wychodzenia z pola (12x5 metrów). Atakujący zaś musi przedostać się przez pole, pokonać obrońcę i strzelić bramkę. Obrońca nie może wychodzić poza wyznaczone pole. Zmieniaj obrońców co 1-2 minuty.

Modyfikacje

 • Jeśli atakujący gracz został zatrzymany przez obrońcę, to sam szybko staje się defensorem, który próbuje powstrzymać kolejnego atakującego.

Uwagi dla trenera

 • Dobra kontrola piłki i utrzymywanie jej blisko stopy

 • Dobre i celne uderzenie.

 • Pokonywanie obrońców na pełnej szybkości.

2na2+1 (2na2 plus kluczowy napastnik)

Ćwiczenie to jest świetną gierką sytuacyjną, która pozwala na skupienie się na sytuacjach, w których atakujący są w przewadze liczebnej.

Ustawienie

Stwórz pole, o wymiarach ok. 30x40 metrów. Na jednym z jego końców ustaw bramkę. Będziesz potrzebował bramkarza, kluczowego zawodnika (czerwony) oraz czterech obrońców (żółty). Pozostali zawodnicy tworzą dwa rzędy na końcu pola, naprzeciwko bramki.

Zacznij z dwoma obrońcami, ustawionymi w odległości ok. 18 metrów od bramki. Pozostali dwaj odpoczywają i czekają na swoją kolej.

Instrukcje

Ćwiczenie zacznij od bramkarza, który zagrywa piłkę do dwóch napastników. Ci zaś, wraz z kluczowym zawodnikiem, stwarzają sytuacją 3na2. Zadaniem atakujących jest strzelenie gola, obrońców zaś zapobieganie przed utratą bramki. Jeśli defensorzy przejmą piłkę, to mają za zadanie wykopać ją za linię, na której znajdują się oczekujący napastnicy. Jeśli tak się stanie, to przegrani robią 10 pompek.

Jeśli piłka znalazła się poza boiskiem, bramkarz powinien szybko zagrać piłkę do kolejnej pary napastników. Wtedy też na boisko wchodzi druga para obrońców.  

Uwagi dla trenera

Ofensywne:

 • Zagrywaj do kluczowego zawodnika zdecydowaną piłkę, gdy jest na to okzja.

 • Upewnij się, że gracze nie znajdujący się przy piłce wystawiają się na pozycje.

 • Atakujący powinni skupić się na dojściu do sytuacji strzeleckich i oddaniu strzału.

 • Upewnij się, że atakujący starają się wykorzystywać grają kombinacyjnie, w celu rozpracowania obrońców.

Defensywne:

 • Upewnij się, że kluczowy zawodnik jest kryty, a gracz znajdują się najbliżej piłki wywiera presję.

 • Staraj się utrzymać poprawne ustawienie obrońców (krycie i wywieranie presji).

 • Upewnij się, że obrońcy współpracują ze sobą jako jedna drużyna.

 • Zwróć uwagę na odpowiednią postawę ciała podczas bronienia piłki.

Atak vs. Obrona. Ćwiczenie na strzelanie i bronienie.

Jest to jedno z ćwiczeń uwielbianych przez dzieci. Zawodnicy mają okazję do podszlifowania swoich umiejętności strzeleckich oraz obronnych.

Drill Diagram

Ustawienie

Stwórz pole o szerokości pola karnego, kończące się w odległości ok. 25-30 metrów od bramki. W bramce umieść bramkarza, a pozostałych zawodników podziel na 2 grupki (żółta i czerwona). Grupki te ustawić się muszą po przeciwległych narożnikach pola (tak, jak widzimy to na obrazku). Upewnij się, że każdy z zawodników ma piłkę.

Instrukcje

Na znak trenera pierwszy zawodnik z czerwonej grupki rozpoczyna bieg z piłką, oddając strzał gdy znajdzie się blisko pola karnego. Po strzale czerwonego zawodnika bieg z piłką rozpoczyna żółty gracz, a czerwony staje się obrońcą. Po oddaniu strzału żółty staje się defensorem i stara się powstrzymać kolejnego, biegnącego czerwonego zawodnika.

Uwagi dla trenera

Podczas atakowania:

 • Upewnij się, że każdy atak jest szybki oraz kontrolowany.

 • Atakujący zawodnik musi zawsze uderzać w światło bramki, nawet znajdując się pod presją.

 • Każdy bieg/drybling musi być wykonany na pełnej szybkości.

Podczas obrony:

 • Pamiętaj o szybkich przejściach z ofensywy, do defensywy.

Gra poprawiająca umiejętność strzelania

Ćwiczenie to jest idealne, jeśli chcesz poprawić celność swojego uderzenia, siłę nogi. Do tego może być zmodyfikowane tak, aby poprawić zagrania wykonywane prostym podbiciem.

Ustawienie

Podziel swoją drużyna na dwuosobowe grupki. Jeden z graczy będzie strzelającym, a drugi podającym. Zadaniem podającego jest tylko i wyłącznie podawanie piłek do strzelającego. W odległości ok. 10 metrów od bramki (w tym ćwiczeniu nie ma bramkarza) ustaw łuk z pachołków.

Instrukcje

Każdy strzelający zaczyna od pierwszego pachołka (na rysunku „start”), podający zaczyna zaś zza bramki. Strzelający na zmianę starają się wykonać celne uderzenie na bramkę (piłka zagrana przez podającego GÓRĄ nie może odbić się od podłoża!). Jeśli piłka odbije się od ziemi, to strzelający nie może przejść do kolejnego pachołka. Wygrywa pierwszych trzech zawodników, którzy wykonają celne uderzenie ze wszystkich 5 pachołków. Następnie zamień strzelającego i podającego rolami.

Uwaga: Na początku gra będzie wydawała się wolna i lekko nudna. Jednakże z biegiem czasu zawodnicy poczują rywalizację i wkręcą się w grę.

Modyfikacje

 • Dla młodszych graczy, którzy nie są jeszcze w stanie podnieść piłki gra powinna być zmodyfikowana tak, aby umożliwić jakiekolwiek uderzenie (nawet po ziemi).

 • Jeśli chcesz, by wszyscy zawodnicy brali udział w grze w tym samym momencie, daj każdemu z nich piłkę, wyeliminuj podających. Połowa zawodników będzie zaczynała z piątego pachołka, a połowa z pierwszego.

Uwagi dla trenera

 • Zwracaj uwagę na kąt uderzenia.

 • Upewnij się, że noga nie wykonująca uderzenia nie znajduje się zbyt blisko, ani zbyt daleko od piłki.

 • Upewnij się, że strzelający mają usztywnioną kostkę.

Odpowiednie ułożenie ciała zawodnika podczas gry obronnej

Ćwiczenie 1

Podziel swoich zawodników na dwuosobowe grupki. Zadaniem zawodników jest klapnięcie swojego partnera w kolano. Jeżeli komuś się uda, to zdobywa punkt. Ten, który jako pierwszy zdobędzie 10 punktów, wygrywa. Po każdej rundzie zawodnicy powinni zmieniać swojego partnera w parze. Trener powinien pilnować, aby ćwiczenie nie wymknęło się spod kontroli oraz skupić się na takich aspektach ułożenie ciała, jak: ugięte kolana, klatka piersiowa ułożona nad palcami stóp, nisko umieszczony środek ciężkości oraz szybki czas reakcji na ruchy partnera. Piłkarze mogą używać swoich rąk, do odpierania prób klapnięcia w kolano.

Ćwiczenie 2

Podziel zawodników na dwuosobowe grupki, i każdej daj piłkę. Gracze stoją twarzą do siebie, ten który trzyma piłkę jest atakującym, a drugi jest obrońcą. Poinstruuj obrońcę tak, aby stał w odległości ok. 3 metrów od atakującego. Następnie atakujący ma za zadanie wolno biec z piłką w kierunku obrońcy. Ten zaś stale musi utrzymywać dystans ok. 3 metrów. Następnie następuje zamiana ról.

Obrońca cofając się do tyłu, powinien trzymać się nisko przy ziemi, zginając kolana i lekko pochylając się do przodu. W tym ćwiczeniu zadaniem defensora jest tylko i wyłącznie poprawianie swojego ustawienia, a nie odbieranie piłki partnerowi.

Ćwiczenie 3

Ćwiczenie to jest praktycznie modyfikację Ćwiczenia drugiego. Struktura jest taka sama, jednakże atakujący nie biegnie w prostej linii, a zygzakiem. Gdy atakujący biegnie w jedną stronę, to zadaniem obrońcy jest wymuszenie na nim zmianę kierunku. W tym ćwiczeniu skupimy się na bocznych ruchach obrońcy. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o nisko umieszczonym środku ciężkości, umożliwiającym szybką zmianę kierunku. Zawodnicy także powinni utrzymywać odległość ok. 3 metrów.

Ćwiczenie 4

Stwórz pole o wymiarach 15x15 metrów. Podziel swoją drużynę na 4 grupki i każdą z nich umieść w narożniku pola. Dwie grupy znajdujące się obok siebie (A i B) będą miały w pobliżu duży zapas piłek. Pierwszy zawodnik z grupy A podaje piłkę do zawodnika z grupy C, znajdującego się w przeciwległym narożniku. Ma on za zadanie atakować narożnik A. Zawodnik A staje się obrońcą, którego zadaniem jest uniemożliwienie rywalowi dotarcie do narożnika A. Gra zatrzymuje się, gdy piłka opuści plac gry, lub obrońca odbierze piłkę przeciwnikowi. Grupa B powtarza ćwiczenie wraz z grupą D. Zwróć uwagę na odpowiednie ułożenie ciała obrońcy w momencie wywierania presji na rywalu. Przypominaj defensorom, że ich zadaniem jest oddalenie przeciwnika od swojego narożnika.

Tak jak zostało wyjaśnione wcześniej, młodzi zawodnicy muszą być nauczeni w jaki sposób ustawić swoje ciało nisko przy ziemi, uginając kolana. Dla niektórych jest to trudne i niezręczne, ale z czasem zrozumieją, jak bardzo pomoże im to w powstrzymaniu każdego napastnika.

Jednominutowe ćwiczenie piłkarskie

Seria poniższych ćwiczeń i umiejętności piłkarskich związana jest z kontrolowaniem piłki. Polepsz swoje podanie wewnętrzną i zewnętrzną częścią stopy, przyjęcie udem i klatką piersiową, główkowanie oraz uderzenie z woleja.

Aby zacząć tę serię ćwiczeń, ustaw 3 pachołki w trójkąt, o boku ok. 5 metrów. Trener powinien stać w odległości ok. 5 metrów od połowy któregoś z boków trójkąta. Zawodnik zaczyna przy pachołku, umieszczonym najdalej od trenera. Trener zaś powinien zagrać na zewnętrzną stronę pachołka, do prawej nogi zbliżającego się piłkarza. Ten zaś odgrywa piłkę z powrotem, a następnie biegnie do najdalszego pachołka (na obrazku przerywana strzałka). Ćwiczenie to powinno trwać przez 1 minutę. Następnie mamy chwilę odpoczynku.

Trener powinien przejść przez wszystkie poniższe typy ćwiczeń:

 • Jedna minuta wewnętrzną częścią stopy.

 • Jedna minuta zewnętrzną częścią stopy.

 • Jedna minuta zwykłym uderzeniem z woleja.

 • Jedna minuta uderzeniem z woleja wewnętrzną częścią stopy.

 • Jedna minuta przyjęcie na udo i wolej.

 • Jedna minuta przyjęcia na klatkę piersiową i wolej.

 • Jedna minuta główką.

 • Jedna minuta na 1 kontakt.

 • Jedna minuta na 2 kontakty

Trener powinien skupić się na:

 • Dobrej etyce pracy.

 • Czystych podaniach w dobre tempo.

 • Szybkich ruchach stopy.

 • Dobrym balansie.

 • Odpowiednim ułożeniu ciała (piłkarze nie mogą stać w wyprostowanej pozycji).

Odpowiedniej kontroli piłki

Poprawianie Szybkości Gry

Te ćwiczenie zostało pomyślane żeby poprawić prędkość gry, szybkość podejmowania decyzji, dokładne podania pod presją.  

Ustawienie

Stwórz pole około 15 x 15 metrów (zrób większe lub mniejsze pole w zależności od wieku i umiejętności zawodników). Będziesz potrzebował 4 piłkarzy w polu i 2 piłki. Gra będzie 3 atakujących przeciwko 1 obrońcy. Obrońca będzie trzymał w ręku znacznik na zmianę

Polecenia

3 atakujących ma za zadanie utrzymać się przy piłce grając wewnątrz pola. Powinni cały czas się ruszać i wspierać. Obrońca stara się przejąć piłki. Jego zadaniem jest dotknąć napastnika, gdy ten jest w posiadaniu piłki. Jeśli mu się uda przekazuje znacznik obrońcy napastnikowi i sam staje się atakującym.  Jeśli atakującym uda się utrzymać przy piłce przez 30 punktów zdobywają punkt (zmniejsz liczbę podań w zależności od poziomu).

Modyfikacje

 • Niech obrońca zaatakuje w celu odebrania piłki, niech piłkarze zmienią się rolami po odzyskaniu piłki.

 • Zwiększ lub zmniejsz liczbę podań pomiędzy atakującymi

Uwagi Trenera

 • Upewnij się, że zawodnicy dobrze się wystawiają i dobrze wybierają kąty 

 • Pomóż piłkarzom myśleć o krok do przodu – jak zachowa się obrońca

 • Szybko podejmuj dobre decyzje o podaniach

 • Wprowadź grę kombinacyjną

Dośrodkowania, Wykańczanie i Oddanie Strzału

Te ćwiczenie jest świetnym narzędziem do poprawy dośrodkowań, wykończenia akcji i gry głową.

Ustawienie

Ustaw bramkarza na pełno wymiarowej bramce.

Ustaw swoich pomocników, skrzydłowych i bocznych obrońców jako dogrywających ba prawej i lewej stronie pola karnego. Z pozostałych piłkarzy utwórz dodatkowe 3 linie po środku pola. Będą oni wbiegać przed bramkę do dośrodkowania ze skrzydła. 

Polecenia

Na komendę trenera boczny obrońca rozpoczyna drybling po skrzydle i biegnie z piłką do końca boiska po czy dośrodkowuje na odległość pomiędzy 6 a 12 metr przed bramką. Trzech graczy z linii nabiega po łuku i atakuje lewy słupek, prawy słupek i środek bramki. Każdy stara się tak szybko jak to możliwe zdobyć bramkę. Jeśli strzał nie jest oddany wystarczająco szybko albo zawodnik przyjął piłkę tyłem do bramki powinien ją odegrać do środka na oddanie strzału z pierwszej piłki przez nadbiegającego zawodnika.

Modyfikacje

 • Dodaj pasywnego obrońcę. Niech obrońca zacznie wywierać presję jeśli atakującym zadanie przychodzi zbyt łatwo.

Uwagi trenera

 • Upewnij się że dośrodkowujący zachowuje się dynamicznie, szybko biegnie do linii końcowej przygotowuje piłkę do dośrodkowania mając biodra skierowane w kierunku środka pola zanim dośrodkuje.

 • Upewnij się, że atakujący ze środka nadbiegają w tempo łukiem na 6-12 metr 

 • Szybkie wykończenie z pierwszej piłki. Strzał głową lub nogą.

Graj Głową i Łap

Ta gra jest zabawą. Gdy piłkarze potrzebują odpoczynku od normalnych ćwiczeń lub mają dostać nagrodę za ciężką pracę możesz im zaaplikować Graj Głową i Łap. Gra koncentruje się na szybkości reakcji.

Drill Diagram

Ustawienie

Niech drużyna stworzy koło wokół trenera i będzie do niego zwrócona twarzą. Tylko trener potrzebuje piłkę.

 

Polecenia

Trener rzuca piłke w stronę zawodnika tak żeby mógł przyjąć ją na głowę i krzyczy „łap” albo „główkuj”. Piłkarz reaguje. Na komendę łap łapie piłkę i oddaje ją trenerowi. Na komendę główkuj podaje ją głową do innego gracza. Jeśli się pomyli musi usiąść. Tylko stojący piłkarze grają. Ostatni gracz który stoi wygrywa rundę.

Modyfikacje

 • Żeby było bardziej ciekawie, możesz kazać robić zawodnikom coś odwrotnego niż im każesz.

 • Możesz używać stopy

4V4 z 5 bramkami w 18tce

To fantastyczne ćwiczenie sprawia, że pracujemy na każdym aspektem wykończenia akcji w polu karnym. Ważne elementy wykańczania akcji takie jak podcięta piłka, dogranie piłki z boku, główkowanie i oddanie strzału.  

Drill Diagram

Ustawienie

To gra 4 v 4 w kwadracie 18 na 18 metrów z bramkarzem w dużej bramce i 4 małymi bramkami ustawionymi w każdym rogu.

Polecenia

 Czerwoni próbują strzelić do bramki 1 i 3 a niebiescy próbują strzelić do bramek 2 i 4.  Gol strzelony do małej bramki liczy się jako 1 punkt. Zarówno czerwoni jak i niebiescy mogą strzelać do dużej bramki z główki lub z woleja. Taka bramka liczy się za 2 punkty. Ta gra świetnie działa na rozstawianie się na boisku, komunikację i wizję. Kiedy bramkarz broni to podaje na 18 metr w środek stwarzając 50/50 sytuację do przejęcia piłki. 

Modyfikacje

 • Możesz ograniczyć liczbę podań do 1-2

Uwagi trenera

 • Wykańczanie akcji

 • Zmiana celu ataku

Strzały z bliska

Te ćwiczenie koncentruje się na pracy nad strzałami z odległości i z bliska z głowy i nogą.

Drill Diagram

Ustawienie

Ustaw bramkarza w bramce. 25 metrów przed nim ustaw pachołek a za nim piłkarzy w linii.

 

Polecenia

Trener zagrywa po ziemi piłkę do pierwszego gracza z linii. Ten oddaje strzał w okolicy pola karnego  i biegnie dalej stronę bramki, gdzie trener ponownie podaje mu piłkę, którą tym razem musi uderzyć z woleja lub głowy. Piłkarz musi strzelić 2 bramki, wtedy zostaje w grze. 

Uwagi trenera

 • Dobra postawa przy oddawaniu strzału

 • Kontroluj górne piłki

 • Niech piłkarze lądują na nodze, z której strzelali.

Powrót

 

       

TRENINGI TAKTYCZNE

TRENINGI TECHNICZNE

TRENINGI FIZYCZNE

TRENINGI BRAMKARSKIE